Żarówki i oświetlenie do marki: Toyota

Toyota
Oficjalna strona Toyota

Toyota – japońska marka samochodów, będąca częścią koncernu motoryzacyjnego Toyota Motor Corporation. Historia firmy zaczyna się w 1918 roku, kiedy to Sakichi Toyoda założył firmę działającą w branży odzieżowej. W 1933 Toyoda rozpoczął produkcję sześciocylindrowych silników o pojemności 3.4L, a w 1937 roku powstała nowa firma, specjalizująca się w produkcji samochodów.

Pierwszy samochód osobowy z logo Toyota wyjechał z fabryki w 1939 roku – model A1. Rok później ruszyła masowa produkcja modelu AA. Szczególnie ważnym rokiem dla firmy był 1966, kiedy to na światło dzienne wystawiona została Toyota Corolla. Kolejnym krokiem milowym był hybrydowy model Prius, produkowany masowo od 1997 roku.

W 1982 roku Toyota Motor Company i Toyota Motor Sales połączone zostały w jedno przedsiębiorstwo o nazwie Toyota Motor Corporation. W 1984 roku Toyota połączona została w spółkę z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym General Motors. Utworzenie spółki pozwoliło wejść marce Toyota na rynek amerykański.

Luksusowa seria samochodów Toyoty wypuszczana jest pod logiem Lexus od 1989 roku. Do najpopularniejszych modeli Toyoty można zaliczyć kultowy model Supra, Corolla, Avensis, RAV4, Prius, Auris i Yaris.