Żarówka H2

Jakie żarówki H2 wybrać?

Żarówki H2 montowane są w reflektorach mijania, światłach przeciwmgłowych oraz reflektorach drogowych. Ten typ żarówek stosowany jest w starszych modelach aut. Mimo tego, że zostały one wyparte przez inne typy żarówek jak H7 czy ksenony, w dalszym ciągu bez problemu możemy je nabyć w sklepach motoryzacyjnych, jak i online. W sklepach tych nabyć możemy zarówno żarówki H2 55W/12V, jak i 70W/24V. Wielu producentów wycofało się już z produkcji tego typu oświetlenia, jednak bez problemu możemy kupić dobre zamienniki.

Wewnątrz bańki żarówki halogenowej H2 (o złączu X511), znajduje się jedno włókno żarnikowe o mocy 55 W oraz 70 W (moc montowanych żarówek zależy od konkretnego typu pojazdu).  Halogeny o napięciu 24 V montowane są w samochodach ciężarowych, zaś te o napięciu 12 V w samochodach osobowych. Najczęstsze zastosowanie tego typu żarówek znajdziemy jednak w pojazdach terenowych, szczególnie w wersji rajdowej.

Wymiana żarówek H2 nie powinna przysporzyć wielu problemów. Konstrukcja starszych samochodów pozwana na samodzielną wymianę praktycznie całego oświetlenia samochodu bez potrzeby wizyty u mechanika. Podobnie jak w przypadku innych żarówek, halogeny H2 powinno wymieniać się parami. Żywotność żarówek określa się w postaci ilości godzin, jakie dany żarnik może świecić. W przypadku, gdy jedna z żarówek ulega przepaleniu, możemy być pewni, że w krótkim czasie wymiany wymagać będzie również oświetlenie znajdujące się w drugim reflektorze.

Wymianę żarówek H2 należy wykonywać w rękawiczkach tak, aby nie dotknąć palcami bańki. Tłuszcz oraz zabrudzenia pozostawione na szklanej powierzchni znacząco skracają efektywność świetlną oraz żywotność lampy. Żywotność żarnika szacuje się na 250-300 godzin pracy przy temperaturze barwowej do 3200 K. Cena żarówek H2 nie jest wygórowana, a poszczególne modele oferowane przez znanych producentów kosztują nie więcej niż kilkanaście złotych za sztukę.  Jeżeli nie wiesz jaką żarówkę H2 kupić, sprawdź poniższy ranking.

Obecnie żarówki H2 produkuje m.in. Philips, Osram, Narva i HELLA.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *