Żarówka H7

Żarówka H7 Philips

Jakie żarówki H7 wybrać?

Żarówki H7 montowane są w reflektorach głównych samochodu, jako światła drogowe oraz światła mijania. Wewnątrz bańki znajduje się tylko jeden żarnik. Żarówki H7 charakteryzują się wysoką trwałością, bowiem żarnik wypala się dopiero po ok. 300-600 godzinach pracy ( w zależności od producenta i modelu żarówki). Dużą zaletą tych żarówek jest również bardzo dobra wydajność świetlna, bowiem większość modeli dostępnych na rynku gwarantuje natężenie światła na poziomie od 1500 lm. Każda żarówka H7 wyposażona jest w żarnik o mocy 55 W. Pamiętaj, że kupując dobre żarówki H7 zwiększasz swoje bezpieczeństwo na drodze. Potwierdzeniem odnośnie bezpieczeństwa są przede wszystkim liczne testy wykonywane w naturalnych warunkach.

Wymiana żarówki H7 w większości modeli samochodów nie powinna przysporzyć problemów. Należy jednak pamiętać, aby nie dotykać bańki gołymi rękoma, a podczas wymiany założyć rękawiczki. Tłuste ślady zostawione w formie odcisków po nagrzaniu bańki zaczną parować, co negatywnie wpłynie na przejrzystość klosza reflektora. Cena żarówek H7 nie jest wygórowana. Przed zakupem zawsze dokładnie sprawdź specyfikację każdej żarówki, bowiem parametry mogą różnić się w zależności od producenta.

Żarówka H7 wewnątrz bańki wypełniona jest gazem powstałym ze związków jodu i bromu. Dlatego potocznie mówi się, że są to żarówki halogenowe. Halogen wewnątrz żarówki sprawia, że te świecą jaśniej i mocniej. Oprócz halogenowych w sklepach spotkać możemy żarówki H7 LED i xenon. Jeżeli nie wiesz, jakie żarówki H7 wybrać, sprawdź poniższy ranking.

Ranking żarówek H7


 

Wymiana żarówki H7Wymiana żarówki H7

Wymiana żarówek H7 w przypadku większości modeli samochodów, nie powinna przysporzyć wiele problemów. Cały zabieg wymiany żarówki można przeprowadzić w domowym garażu. Kwestia wymiany żarówki na nową, może nieco się skomplikować w przypadku nowych samochodów, gdzie dostęp do reflektora od strony komory silnika może być bardzo ograniczony. W takim przypadku pozostaje nam wizyta w warsztacie, bądź ASO. Jeżeli decydujemy się na samodzielną wymianę, bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie wymieniać żarówek tylko w jednym reflektorze. Każdy z żarników posiada ograniczoną ilość godzin, przez którą może w pełni wydajnie generować strumień światła. Po upływie tego czasu żarnik przepala się. Ważne zatem jest, aby żarówki H7 zawsze wymieniać parami.

 

Cena żarówki H7Cena żarówki H7

Ceny żarówek H7 wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych. Wysokość ceny zależy nie tylko od producenta, ale także od konkretnego modelu żarnika (np. Osram Night Braker Laser czy Osram Night Braker Unlimited – nazwa bardzo podobna, jednak parametry i cena znacznie się różnią). Oczywiste jest, że im więcej zapłacimy za taką żarówkę, tym więcej ona będzie dawać światła, a jej żywotność będzie dłuższa. Ilość światła i jego strumień są bardzo ważne, bowiem to one bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Im więcej widzimy, tym więcej przeszkód jesteśmy w stanie uniknąć. W cenie tradycyjnych żarówek halogenowych H7 nie kupimy zamienników typu xenon czy H7 LED. Decydując się na zamiennik żarówki H7 należy sprawdzić, czy ten posiada homologację. Brak homologacji oznaczać może konfiskatę dowodu rejestracyjnego pojazdu podczas kontroli policji.

 

Barwa światłaBarwa światła żarówki H7

Żarówki H7 używane są w reflektorach samochodowych, zarówno jako światła mijania (tzw. krótkie), jak i światła drogowe (tzw. długie). Temperatura barwowa żarówek podawana jest w Kelwinach. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy te o temperaturze od 4300 do 6000 K. Żarówki oferujące barwę w tym przedziale, najlepiej oświetlają drogę kierowcy. Im temperatura wyższa, tym bielsze światło daje żarnik. Temperatura 4300 K odpowiada światłu, jakie generuje słońce – białe, lekko żółtawe światło. Coraz częściej w nowoczesnych samochodach spotkać możemy żarówki o temperaturze 5000-6000 K, co w efekcie daje białe, wpadające w lekko w niebieskie światło.

Strumień światła 

Kolor żarówki to nie wszystko

Podczas wyboru żarówek do samochodu typu H7, należy zwrócić uwagę  na ilość światła, jakie generuje dany żarnik. Wartość strumienia świetlnego podawana jest w Lumenach (lm). Im jest ona wyższa, tym więcej światła uzyskamy przy pełnym rozgrzaniu żarówki. Producent przed wypuszczeniem danej żarówki H7 na rynek, musi wykonać test w specjalistycznym laboratorium. Parametr ten jest zatem kluczowy podczas wybierania poszczególnych elementów oświetlenia, nie tylko żarników H7.

 

Moc i napięcieMoc i napięcie

W odróżnieniu od żarówek stosowanych w domach, te montowane w pojazdach mechanicznych muszą posiadać ściśle określoną moc znamionową i napięcie. W większości przypadków żarówki H7 posiadają te same wartości napięcia, dla niemalże wszystkich samochodów osobowych, jak i również samochodów ciężarowych. Halogeny dedykowane do samochodów osobowych to żarówki H7 12V/55W, a dla ciężarówek H7 24V/70W. Oczywiście w sklepach znaleźć można również żarówki o wyższej i niższe mocy, jak np. xenony HID 35W czy LED.

Żywotność 

Trwałość ma znaczenie

Trwałość żarówki określa, przez jaki czas żarnik będzie pracował z pełną sprawnością. Parametr ten podawany jest w godzinach (h). Trwałość na poziomie 250-350 h to bardzo dobry wynik, który spotkamy m.in. wśród najbardziej polecanych producentów, w tym Philips, Osram, Tungsram czy Bosch. Najlepsze żarówki H7, jakie znajdziemy w sklepach oferują żywotność na poziomie 450-650 h. Im trwałość wyższa, tym rzadziej musimy podejmować się wymiany żarówek na nowe. To pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i stres (szczególnie, gdy kres żarówek nadejdzie podczas jazdy nocą).

 

Co warto wiedzieć?Jakie żarówki H7 wybrać?

Jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają klienci. Ze względu na bardzo szeroką ofertę dostępnych żarówek, wybór tych odpowiednich może przysporzyć wiele problemów. Oprócz tego, że każdy z producentów oferuje inne wartości parametrów w swoich produktach, dodatkową przeszkodą, jaka może się pojawić jest samo nazewnictwo. Wiele osób dokonujących zakupu żarówek nie jest świadomych, co oznaczają stosowane przez producentów nazwy jak Osram Night Braker Unlimited / Laser, Philips White Vision, Osram, Cool Blue Intese, Philips X-treme Vision, Philips Racing Vision, Tungsram MegaLight, COB, HID czy Philips Vision Plus. Jak widać, każdy z producentów stosuje inne nazwy, w zależności od parametrów oferowanych przed dany model żarówki. Warto jednak pamiętać, że dobre żarówki H7 to takie, które zapewnią nam bezpieczeństwo na drodze, czyli ważna nie jest nazwa, a parametry takie jak żywotność, barwa i strumień światła.

 

TestTest żarówek H7

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed zakupem dokładnie sprawdzić dostępne w sieci testy żarówek H7. Taki test bądź porównanie w jasny sposób pokaże nam, który z testowanych modeli żarówek jest najlepszy. Najczęściej żarówki testuje bądź porównuje się pod kątem barwy światła, żywotności, strumienia świetlnego czy poświaty. Wiele z testów żarówek H7 bazuje głównie na cenie, a jak wiadomo, im tańsze żarówki kupimy, tym gorsze parametry świetlne otrzymamy. Dlatego nie każdy test żarówek H7 stanowi cenne źródło informacji.

 

OpinieOpinie klientów

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej rzetelnym źródłem oceny produktu jest opinia użytkownika. To właśnie takie osoby, które zamieszczają swoje opinie o zakupionych żarówkach pozwalają w łatwy sposób ocenić, czy parametry podane przez producenta nie mijają się z prawdą. Najczęściej do manipulacji informacji dochodzi na tle barwy i żywotności żarnika. Nie wiesz jaka żarówka H7 będzie odpowiednia do Twojego samochodu? Skontaktuj się z nami!

Do najpopularniejszych producentów żarówek H7 można zaliczyć Philips, Osram, Tungsram, Farenheit, Bosma, Hella, Bosch, Neolux i Narva.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.