Żarówki i oświetlenie do marki: Citroen / Citroën

Citroen
Oficjalna strona Citroen

Citroën – francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych założona przez inżyniera André Gustave Citroën w 1919 roku. Logo marki Citroen symbolizuje zazębienie daszkowe, będące elementem koła zębatego daszkowego, na które Andre nabył patent na ziemiach Polskich.

Pierwszy samochód Citroen Typ A wyjechał z fabryki 28 maja 1919. Model ten wyposażony był w elektryczny rozrusznik, elektryczne światła i miękki dach. Spalanie na poziomie nie całych czterech litrów benzyny na ok. 60 kilometrów, uplasowało go jako samochód ekonomiczny na tle konkurencyjnych rozwiązań. Po ogłoszeniu samochodu gotowego do sprzedaży, w przeciągu zaledwie dwóch tygodni do fabryki spłynęło ponad 16 tysięcy zamówień. Fabryka miesięcznie wypuszczała na drogę ok. 100 samochodów, co było niezwykle dużym osiągnięciem jak na tamte czasy.

Po przebudowie fabryk, liczba produkowanych samochodów w szybkim czasie osiągnęła poziom 100 samochodów dziennie, co było niezbędne przy tak dużej liczbie zamówień.

W 1976 roku Citroen stworzył z Peugeotem spółkę, co znacznie poprawiło sytuację finansową marki. Dzięki wspólnym badaniom obie marki obniżyły kosza, zachowując przy tym pełną odrębność w produkowanych pojazdach.