Żarówki i oświetlenie do marki: Fiat

FIAT
Oficjalna strona Fiat

FIAT – nazwa marki to skrót od Fabbrica Italiana Automobili Torino, co w przełożeniu na język polski oznacza Włoska Fabryka Samochodów w Turynie. Włoska marka FIAT założona została 11 lipca 1899 roku przez Giovanniego Agnellego. Obecnie z fabryk koncernu wyjeżdżają nie tylko samochody osobowe, ale także auta dostawcze. W latach wcześniejszych można było spotkać tutaj samoloty, ciężarówki i maszyny rolnicze, lecz z ich produkcji finalnie zrezygnowano.

Pierwszy samochód wyjechał z fabryki w 1900 roku i był to model FIAT 3 1/2 HP. W krótkim czasie finanse firmy wielokrotnie pomnożyły się, co pozwalało na przejmowanie kolejnych konkurencyjnych marek. Kluczowe przejęcie nastąpiło w 1969 roku, kiedy to wykupione zostały m.in. marki Ferrari i Lancia. W 1971 Fiat wykupił markę Abarth. W kolejnych latach udziały FIAT wykupił również w Iveco, Maserati, Dodge, Jeep i Alfa Romeo.

Po przejęciu marki Chrysler nazwa spółki zmieniona została na Fiat Chrysler Automobiles. Słynny Fiat 125p powstał przy współpracy pomiędzy marką Fiat i Motoimportem w 1965 roku. Seryjna produkcja tzw. malucha rozpoczęła się w 1967 roku.