Żarówka H1

Żarówka H1 Philips WhiteVision xenon effectJakie żarówki H1 wybrać?

Żarówki H1 montowane są w reflektorach przednich pojazdu. Ten typ żarówek stosuje się jako światła drogowe oraz światła mijania w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych. Jest to obecnie jeden z najczęściej stosowanych typów żarówek samochodowych. W poniższym poradniku nasi eksperci odpowiadają jakie żarówki H1 wybrać, które z nich są najlepsze, a których nie warto kupować. Dodatkowo przygotowaliśmy test oraz ranking żarówek H1.

Co należy wiedzieć przed zakupem?

Wewnątrz bańki żarówki o mocowaniu H1 znajduje się jeden żarnik o wysokiej wydajności. Żarówki te oferują strumień świetlny na poziomie 1500/3200 lm. Wysokość strumienia świetlnego zależy, czy jest to tradycyjna żarówka halogenowa, czy żarówka Xenon H.I.D., wewnątrz której znajdują się dwa gazy – Xenon i Krypton. Żywotność tego typu oświetlenia jest na bardzo wysokim poziomie, bowiem zdecydowana większość dostępnych w sklepach modeli świeci od 400 do nawet 600 godzin. Wybierając żarówki H1 należy zwrócić szczególną uwagę, czy wybrany model jest oryginalny oraz czy posiada homologację. Zamienniki nie oferują tak wysokiej wydajności i częściej się przepalają. Brak odpowiedniej homologacji żarówki, po zamontowaniu może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ranking żarówek H1


 
Wymiana

Wymiana żarówek H1

Wymiana żarówki H1 w niektórych przypadkach wymaga wjechania na kanał, jednak w większości samochodów można ją wymienić samodzielnie. Co ważne, żarówki należy wymieniać parami, nigdy pojedynczo. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy po wymianie jednej żarówki, ta znajdująca się w drugim reflektorze niebawem również ulegnie przepaleniu lub wypaleniu. W przypadku, gdy wymiany dokonujemy samodzielnie, należy pamiętać o założeniu czystych rękawiczek. Pod żadnym pozorem nie wolno chwytać bańki żarówki gołymi rękoma. Pozostawiony na bańce tłuszcz i zanieczyszczenia, pod wpływem wysokiej temperatury zaczną parować, tworząc osad wewnątrz reflektora. Wpłynie to nie tylko na skrócenie żywotności żarówki, ale także na gorsze oświetlenie drogi.

 

Cena

Cena żarówek H1

Cena żarówek H1 w głównej mierze zależy od producenta oraz barwy światła. Na chwilę obecną do najbardziej renomowanych producentów zaliczyć możemy – Philips, Osram, Tungsram, Bosma, Atlas, Lumiko, Compass i KOM-MAX. Za najtańsze żarówki H1 zapłacimy niewiele więcej niż dziesięć złotych. Jeżeli jednak stawiamy na jakość i żywotność żarówki oraz dobry rozsył światła, musimy przygotować nawet kilkadziesiąt złotych. Z racji, iż żywotność tego typu oświetlenia sięga kilkuset godzin, cena nie jest specjalnie wygórowana. W sklepach możemy spotkać tradycyjne żarówki halogenowe H1, żarówki ksenonowe i H1 LED.

 

Jaką barwę wybrać?

Barwa światła

Kolor światła emitowanego przez żarówki zależy od temperatury barwowej, jaką może osiągnąć żarnik wewnątrz bańki. Zdecydowanie najlepszym wyborem są żarówki o temperaturze barwowej w zakresie 4300-6000 K. Żarówki o temperaturze 4300 K emitują białe światło z lekko żółtą poświatą, zaś te o temperaturze 6000 K generują światło białe z wpadającą w kolor niebieski poświatą. Takie światło jest znacznie przyjemniejsze dla oka, szczególnie podczas jazdy nocą. Według Polskiego prawa, żarniki o temperaturze barwowej 8000 K i wyższej są zakazane, a ich zamontowanie w samochodzie może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego. W sieci dostępne są liczne testy i porównania żarówek pod kątem temperatury barwowej.

Na ulicach można spotkać samochody zabytkowe, wyposażone w żółte żarówki H1 o temperaturze ok 3000 K. Takie oświetlenie wygląda efektownie, jednak nie zapewnia tak dobrej widoczności w nocy, jak oświetlenie generujące światło białe czy niebieskie.

 

Strumień światła

Strumień świetlny

Strumień świetlny żarówki podawany jest w lumenach (lm) i najprostszym słowem mówiąc, określa ilość generowanego światła przez palnik. Wartość ta podawana jest dla tradycyjnych żarówek halogenowych, LED i ksenonów. Im większa wartość strumienia świetlnego, tym więcej światła generuje żarówka. Test żarówki pod kątem mocy strumienia świetlnego wykonać można jedynie w specjalistycznym laboratorium, co często wykorzystywane jest przez nieuczciwych sprzedawców zawyżających ilość lumenów. Wybierając oryginalne żarniki, jak Philips czy Osram, możemy mieć pewność, że podana na opakowaniu wartość lumenów odpowiada stanowi faktycznemu żarówki.

 

Moc znamionowa i napięcie

Moc i napięcie

Przeglądając testy i rankingi żarówek H1, z pewnością natknąłeś się na takie parametry jak moc czy napięcie. Co jednak one oznaczają? Moc żarówki określa, z jaką mocą świeci żarnik. Im moc większa, tym więcej światła jest generowane (nie dotyczy żarówek LED). Warto jednak pamiętać, że większa moc to również podwyższone spalanie (poprzez większe zużycie prądu) oraz krótsza żywotność. Moc żarówek w samochodach osobowych nie może przekraczać 68 W.

W przypadku samochodów osobowych stosuje się żarówki H1 55 W, a w przypadku samochodów ciężarowych H1 70 W. Stosowanie żarówek o większej mocy niż przewidział producent (np. żarówki H1 100 W) skutkować może uszkodzeniem instalacji elektrycznej w samochodzie, uszkodzeniem oprawy reflektora i gniazda a nawet pożarem. Napięcie, jakie możemy spotkać w przypadku tego typu żarówek, może wynosić 12 V (dla oświetlania montowanego w samochodach osobowych) lub 24 V (w przypadku żarówek do samochodów ciężarowych).

Żywotność 

Żywotność żarówki – dlaczego jest taka ważna?

Trwałość żarówek określa, ile godzin ciągłej pracy jest w stanie wytrzymać dany żarnik. Tanie żarówki cechują się niższą trwałością, sięgającą od 150 do 200 h. W przypadku dobrych żarówek H1, możemy mówić o trwałości na poziomie 300-400 h. Najlepsze żarówki H1 wytrzymują nawet do 600-700 h. Wyższa trwałość to rzadsze wymiany, które w serwisach bywają kosztowne. Im większa moc żarówki, tym jej żywotność niższa. Liczne testy żarówek H1 potwierdzają, że obecnie liderem w trwałości oświetlenia są Philips i Osram.

 

Co warto wiedzieć?

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem?

Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić:

  • Opinie klientów.
  • Porównania cen.
  • Wyniki testów.
  • Parametry techniczne żarówki.
  • Homologację (w tym certyfikat ECE R37).

W przypadku, gdy zakupu żarówki dokonujemy w sklepie internetowym, ważnym kryterium może być również koszt i czas wysyłki.
 
Test

Test żarówek H1

Dlaczego przed zakupem warto sprawdzić testy żarówek H1 i porównania poszczególnych modeli? Przede wszystkim dlatego, aby wybrać najlepszy model w najlepszej cenie. Testy uwzględniają najczęściej ilość generowanego światła, rozsył światła, żywotność, odporność na wstrząsy i zarysowania, temperaturę barwową oraz co ważne – cenę.

 
Opinie

Dlaczego opinie klientów są takie ważne?

Opinie kierowców, którzy zakupili daną żarówkę H1, w rzetelny sposób potwierdzają jakość oraz zgodność produktu z parametrami podanymi przez producenta. Opinie pozwalają również na zapoznanie się w dodatkowymi wadami i zaletami danego typu oświetlenia.

 
Porównanie

Porównaj ceny i parametry żarówek przez zakupem

Bardzo ważne jest, aby porównać ceny żarówek oraz ich parametry jeszcze przed zakupem. Pozwoli to na uniknięcie pomyłki podczas wyboru najlepszej żarówki do naszego samochodu. Każdy z producentów stosuje inne oznaczenia i wykorzystuje różne atuty swoich produktów. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy żarówki do jazdy nocą, te o zwiększonym promieniu świetlnym, czy tzw. xenon look. Bez względu na informacje zmieszczone na opakowaniu, zweryfikować należy moc, napięcie, strumień świetlny oraz czy żarówki posiadają homologację.

 
Wyniki testów

Testy żarówek – czy warto brać je pod uwagę?

Oczywiście, że tak. Testy w jasny sposób obrazują, jak świeci dana żarówka, pokazują wady i zalety oraz co najważniejsze, porównują ze sobą konkurencyjne modele. Co ważne, nie każdy znaleziony w sieci test żarówek H1 przeprowadzony został w sposób rzetelny, co należy również wziąć pod uwagę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *