Żarówka H4

Jakie żarówki H4 wybrać?

Halogenowe żarówki H4 wyposażone są w dwa żarniki, co pozwala na ich stosowanie zarówno jako światła drogowe, mijania i światła przeciwmgłowe. Moc żarówek H4 wynosi 55 W. Wydajność świetlna tego typu żarówek samochodowych wynosi 1000 lm. Wewnątrz bańki znajdują się dwa żarniki oddzielone specjalną płytką, dzięki czemu nasze światła mijania nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Trwałość żarówek H4 szacuje się na 400-700 godzin pracy.

Wymiana żarówek H4 nie jest skomplikowana, jednak w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez wjechania na kanał. W szczególności dotyczy to wymiany żarówek świateł przeciwmgielnych. Podczas wymiany należy szczególnie uważać, aby nie dotknąć bańki gołymi palcami – należy zawsze używać rękawiczek. Wewnątrz żarówki H4 znajduje się gaz – halogen. To właśnie dzięki niemu otrzymujemy jasne i białe światło. Warto pamiętać, że nie markowe żarniki nie oferują odpowiednio mocnego strumienia światła, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Cena markowych żarówek H4 nie jest wygórowana, dlatego nie warto inwestować w tanie zamienniki. Znany producent to gwarancja, że kupujemy najlepsze żarówki o długiej żywotności. Potwierdzenie tego znajdziemy również w licznych testach. Jeżeli nie wiesz, jakie żarówki H4 wybrać, sprawdź poniższy ranking. Znajdziesz w nim odpowiedź, która żarówka H4 jest najlepsza, i którą warto kupić.

 

Żarówka H4 to jeden z najczęściej spotykanych elementów oświetlenia, montowanych w samochodach starszej generacji oraz pojazdów o stosunkowo niewielkich gabarytach. W związku z zastosowaniem w nich podwójnego żarnika, doskonale sprawdzają się w autach, gdzie w reflektorach nie ma miejsca na osobne światła mijania, światła drogowe oraz reflektory przeciwmgłowe. Każdy z żarników posiada inne parametry świetlne. Żarnik odpowiedzialny za światła mijania emituje światło o natężeniu ok. 1000 lumenów, gdzie żarnik od świateł drogowych generuje światło o natężeniu około 1650 lm.

Żywotność i homologacja

Używane w samochodach żarówki obowiązkowo powinny posiadać certyfikat ECE oraz odpowiednią homologację. Tylko w takim przypadku samochód będzie mógł być dopuszczony do ruchu drogowego. Na trwałość żarówki H4 wpływa w głównej mierze jakość materiałów, z jakich dany żarnik został wykonany, ale także to, w jaki sposób eksploatowany jest samochód. Szybsze przepalenie żarówki H4 spowodowane może być problemami z instalacją elektryczną w samochodzie, nieodpowiednim użytkowaniem oświetlenia (częstym włączaniem i wyłączaniem świateł, gdy nie jest to potrzebne) oraz niezachowanie odpowiedniej ostrożności podczas wymiany.

Wymieniając żarówkę H4 pod żadnym pozorem nie wolno gołymi rękoma dotykać obudowy żarnika. Pozostawione na nim tłuste ślady mogą w znacznym stopniu zmniejszyć trwałość żarówki. Co więcej, pod wpływem wysokiej temperatury tłuste ślady pozostawione na szkle odparują, zanieczyszczając wnętrze reflektora, w którym żarówka H4 została osadzona.

Żarówka H4 – jaka cena?

Za najtańszą żarówkę H4 zapłacimy około kilku złotych, jednak w tego typu ofertach często nie ma wzmianki na temat homologacji. Żarówki renomowanych producentów kosztują ok. 50-90 złotych. W tej cenie oczekiwać możemy długiej żywotności, dobrych parametrów świetlnych oraz, co najważniejsze, że dana żarówka posiada odpowiednią homologację dopuszczającą ją do użytku w samochodach poruszających się po drogach publicznych. W przypadku żarówek H4 LED cena jest nieco inna. Tanie zamienniki bez homologacji kupić można już za około 100 zł. Zestawy od renomowanych producentów dopuszczone do ruchu drogowego kosztują od 350 zł wzwyż.

Żarówki H4 Xenon

Efekt światła ksenonowego znacząco poprawia wygląd samochodu. W przypadku tego typu żarówek należy jednak pamiętać, że białe, wpadające w kolor niebieski światło, szybciej męczy wzrok. Jeżeli dużo podróżujemy samochodem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą tradycyjne żarówki halogenowe, niże te z efektem światła Xenon.

Do najpopularniejszych producentów żarówek H4 można zaliczyć Philips, Osram, Tungsram, Farenheit, Hella, Bosma, Bosch, Neolux i Narva.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.