Żarówki i oświetlenie do marki: Lancia

Lancia
Oficjalna strona Lancia

Lancia – włoska marka samochodów osobowych założona przez Vincenzo Lancię oraz jego przyjaciela Claudio Fogolina w 1906 roku w Turynie. Pierwszym samochodem, który wyjechał z fabryki pod marką Lancia był model Alpha w 1907 roku. Rewolucyjnym jak na 1913 rok okazał się model Lancia Theta, który wyposażony był w pełną elektrykę.

Lancia w 1918 roku opatentowała prototypy ośmiocylindrowego oraz dwunastocylindrowego silnika. W samochodach tej marki spotkać można było wiele nowoczesnych rozwiązań, bowiem w modelu Astura z 1931 roku, zastosowane zostało zawieszenie silnika zmniejszające poziom drgań przenoszonych z silnika na samochód, a w 1933 roku w modelu Augusta sedan pojawiły się hydrauliczne hamulce.

W 1969 roku markę wykupił koncern FIAT, a w 1971 roku wypuszczono model Stratos, którego nadwozie zbudowane było w pełni z aluminium i włóka szklanego. Po nawiązanej współpracy z Saab w latach 80-tych, wyprodukowane zostały bliźniacze modele Alfa Romeo 164, Fiat Croma, Lancia Thema oraz Saab 9000.