Żarówki i oświetlenie do marki: Porsche

Porsche
Oficjalna strona Porsche

Porsche – niemiecka firma produkująca samochody sportowe oraz luksusowe auta osobowe. Marka założona została w 1931 roku przez Ferdinanda Porsche, który w młodych latach zdobywał doświadczenie w fabrykach Daimlera.

Pierwszy seryjnie produkowany samochód opuścił fabrykę dopiero w 1948 roku – był to model 356, mimo, iż pierwszy pojazd nazwany nazwiskiem Porsche powstał już 10 lat wcześniej. W pierwszym okresie podzespoły samochodów Porsche były identyczne z tymi montowanymi w kultowych Garbusach. Z czasem w fabrykach zaczęto zastępować je częściami produkcji Porsche.  

Jednym z najpopularniejszych samochodów wszechczasów był model Porsche 911. Produkcja samochodu rozpoczęła się w 1963 roku. 911 napędzane było przez sześciocylindrowy silnik, zamontowany nad tylną osią pojazdu. W historii marki pojawiło się jeszcze kilka modeli, które odniosły podobny sukces. W 2014 roku z fabryk Porsche wyjechało ponad 200 tys. samochodów, z czego ponad 25% był to kultowy Cayenne. Podobny sukces odniósł model Macan, który sprzedał się w prawie 60 tys. nakładzie. Obecnie królującym modelem jest Porsche Panamera.

Właścicielem spółki jest koncern Volkswagen AG.