Żarówki i oświetlenie do marki: Skoda / Škoda

Skoda
Oficjalna strona Skoda / Škoda

Skoda – czeska firma produkująca głównie samochody osobowe. Założona została w 1859 roku przez Arnosta Waldsteina, przejęta przez Emila Skodę w 1869 roku. Początkowo firma uderzała w rynek metalowy i zbrojeniowy. Po pierwszej wojnie światowej, fabrykę zaczęły opuszczać pierwsze samochody. Pierwszym z nich był model 25/100. W 1925 roku doszło do połączenia zakładów Skody z zakładami Laurin & Klement i już rok później wyszedł pierwszy samochód z emblematem Skody – Mlada Boleslav model 150.

W czasach wojny linie produkcyjne Skody wykorzystywane były do produkcji kół zębatych, wałów korbowych, skrzydeł samolotów, magazynków oraz granatów artyleryjskich. Po wojnie zakłady zostały przekształcone w AZNP Mladá Boleslav. Rodzinny samochód Skody wypuszczony został na rynek już w 1964 roku i był to model 1000 MB.

W 1991 roku Volkswagen AG wykupiło 30% udziałów Skody. W kolejnych latach koncern Volkswagena wykupił kolejne 30%, a w 2000 roku finalnie przejął stop procent udziałów. Obecnie do najpopularniejszych modeli Skoda należą Citigo, Fabia, Kodiaq, Octavia, Rapid i Superb.